Április 20-án 18:00 órától várja az érdeklődőket az Óbuda-1956 című időszaki kiállítás utolsó minden korosztály számára izgalmas tematikus estje.
2016. december 1., csütörtök 18:00
Az 1956-os forradalom és szabadságharc időszakában keletkezett röplapok között vannak olyanok, amelyek a politikai humor eszközeivel közelítették meg az eseményeket és a szereplőket, s ezzel minden egykorú iratnál jobban tükrözik az utca emberének véleményét és hangulatát.
Az óbudai kötődésű, nemzetközi hírnévre szert tevő festőművész, Wrabel Sándor (1926-1992) Forradalmi jelenet (Akasztás) című megrázó festménye az 1956-os események hatására született. 1965-ben Artner Tivadar szerepeltette a képet az Évezredek művészete című könyvében, de a rendszer politikai irányítói megakadályozták, hogy a könyv megjelenhessen. Begyűjtötték az üzletekből a könyv összes példányát és az újabb kiadásban már nem kapott helyet a festmény reprodukciója.
Hogyan élnek a szerzetesek? Milyen a napirendjük? Miért barna a ruhájuk? Miben különbözik a ferences rend a katolikus egyház többi rendjétől? Komáromi Előd ferences szerzetessel keressük a válaszokat a fenti kérdésekre 2016. február 4-én, csütörtökön 18 órától. A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, szeretettel várunk minden érdeklődőt!
"Aki zarándokol, úton van. Aki zarándokol, jó úton van." A Macskaköves esték sorozat kövekező alkalmán, 2015. október 29-én, csütörtökön 18 órától Madari Gyula, a Makrovilág Zarándok Utazási Iroda alapítója 25 év tapasztalatát adja át célokról, motivációkról, élményekről, úton levésről. Az előadás múzeumi belépőjeggyel látogatható. Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
2015. október 15-én, csütörtökön 18 órától egy különleges és ritka hivatást ismerhetünk meg az Óbudai Múzeum estjén: a posztulátorét. Ő a boldoggá és szentté avatások szakértője, aki végigkíséri azt a hosszú folyamatot, ami az első csodától a Vatikánig tart. Az előadás múzeumi belépőjeggyel látogatható.
Az Ars Sacra Fesztivál programsorozatához kapcsolódva 2015. szeptember 24-én, csütörtökön 18 órától a Szent Péter és Pál Főplébánia kincsestárának eddig nem látott ötvöstárgyairól tart előadást Orosz Diána, az Óbudai Múzeum művészettörténésze. Az előadás ingyenes, szeretettel várjuk látogatóinkat!
Az Óbudai Szent Péter és Pál Főplébánia újkori történetét bemutató időszaki kiállításunkhoz kapcsolódóan ismét izgalmas előadásokkal várjuk kedves látogatóinkat. 2015. május 7-én, csütörtökön 18 órától Viszket Zoltán történész-muzeológus előadása során megismerkedhetünk a 18. századi katolikus közösség történetével, a Zichy-család szerepével, a hétköznapok vallásos szertartásaival, továbbá a Szentháromság-szobor, a főpébánia templom és a csodatévő Mária-kegyszobor - ennek kapcsán pedig a trinitárius rend - történetével.
A program kiállítási belépőjeggyel látogatható.
"Középkori várak - virtuális vártúrák" időszaki kiállításunk záróprogramja nem is szólhatna másról, mint az óbudai királynéi vár történetéről! A régészeti feltárások 1908 és 1984 között zajlottak, az előkerült leletek a Budapesti Történeti Múzeumba kerültek. A feltárások izgalmas eredményeiről ezért Dr. Végh András, a Budapesti Történeti Múzeum régész-főmuzeológusa tart előadást 2015. március 12-én, csütörtökön 18 órától! Sok szeretettel várjuk az érdeklődőket!
Értesítjük kedves látogatóinkat, hogy betegség miatt a 2015. február 26-án, csütörtökön este 18 órakor kezdődő „Macskaköves esték” előadássorozatunk programja megváltozott. A tatai várkastély története helyett Dr. Magyar Károly, a Budapesti Történeti Múzeum ásatásvezető régésze tart előadást a budavári királyi palota rekonstrukciójáról. Megértésüket köszönjük, szeretettel várjuk Önöket!
2015. február 12-én, csütörtökön este 18 órakor „Macskaköves esték” című sorozatunk keretében két izgalmas előadás során követhetjük nyomon középkori váraink feltárását: Dr. Pusztai Tamás régész, a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatója a Miskolctól nem messze található Mohosvár régészeti feltárásáról, Balogh András, a Pazirik Kft. igazgatója pedig az alkalmazott 21. századi technikákról: robotrepülőgépekről, 3D animációkról mesél. Az előadás a kiállítás belépőjegyével látogatható. Sok szeretettel várjuk az érdeklődőket!
2014. november 27-én, csütörtökön este 18 órától a Macsaköves esték sorozatunkban ezúttal Buzás Gergely régészt, a visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatóját látjuk vendégül. Buzás Gergely szakmai vezetésével készültek azok a virtuális rekonstrukciók, "amelyek nem azt mutatják meg, hogy mi maradt meg a várból, hanem azt, hogy mi az, amit tudunk róluk."
Az "Ofen Jásán - Óbuda zsidóságának története" című időszaki kiállításunk záróprogramjaként 2014. október 30-án, csütörtökön 18 órától Verő Tamás rabbit lárjuk vendégül, előadásának címe: Szakrális textilek a zsidó vallásban.
Mitől kóser egy étel? Egészségesebbek-e a kóser élelmiszerek? Milyen a kóser házasság és miért kell az edényeket is megmeríteni rituálisan, mint az asszonyokat? 2014. október 16-án, csütörtökön este 18 órától a Fűszer és lélek gasztrobloggere, Fűszeres Eszter segítségével merülünk el a zsidó konyha világában. Az előadás után a kóstolás sem marad el! A program kiállítási belépőjeggyel látogatható.
Az óbudai zsidóság története együtt született meg Óbuda török utáni történetével, hiszen a település első lakosai között hamar megjelentek az izraeliták is. 2014. április 24-én 18 órakor Macskaköves esték programsorozatunkban az óbudai zsidóság történetéről hallgathatnak meg előadást történész, muzeológus kollégánk, Viszket Zoltán előadásában. A program ingyenes.
2013. május 30., 18-22 óráig
Bemutatkozik a szalézi rend.
Előadóink:
Ferenc atya szalézi szerzetes, templomigazgató
Dr. Varga Judit muzeológus, centenáriumi koordinátor
2012. október 12., 18-22 óráig
Előadó: Merczi Miklós (Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum)
2012. szeptember 14. 18-22 óráig
Az „Óbudára nézve nagy változás állott be”- Harrer Pál és a városegyesítés kora című időszaki kiállításhoz kapcsolódóan megtudhatjuk mit viseltek, hogy öltözködtek és ehhez milyen frizurát hordtak a hölgyek és az urak a századfordulón.
Előadók:
Diamant Lívia művészettörténész, múzeumpedagógus (Óbudai Múzeum),
Molnár Melinda fodrász (Hajas szalon).
2012. április 13. 18-22 óráig
Ritka alkalmak egyike, amikor a látogató ízelítőt kap abból, hogy mi előzi meg azokat a napokat, heteket, hónapokat, mire elkészül egy kiállítás. A kiállítás rendezésről és a múzeumi munka kulisszatitkairól mesél egy muzeológus és egy restaurátor.
Előadók: