Kulturális Örökség Napjai - 2021. szeptember 18. Régészeti séta

2021-09-18

A Kulturális Örökség Napjai alkalmából 2021. szeptember 18-án, szombaton ingyenes a belépés az Óbudai Múzeumba, amely a Zichy-család 18. században épült kastélyépületében található.

E napon Óbuda - ma már jórészt a talpunk alatt található - középkori épületeit sétánk során igyekszünk bemutatni:

2021. szeptember 18., szombat 10.00-12.00 Rejtőzködő templomaink, kolostoraink - Régészeti séta - BETELT

Kevesen tudják, hogy Óbuda a 11. századtól 1343-ig királyi, majd a török időkig királynéi központ volt. A középkori Óbuda – a budai Várhegyen álló új királyi központ elkészültéig „Buda” – kiemelkedő szerepet töltött be az ország életében. A 11-13. század során a mai Árpád híd budai hídfőjének két oldalán helyezkedett el az egykori királyi székhely egyházi és világi központja. Bár a történelem viharai elsodorták a kor díszes templomait, lakóházait, és magát a királyi majd királynéi várat is, a séta során megpróbáljuk rekonstruálni a középkori várost.

A séta állomásai: Óbudai Múzeum – Ferences kolostor és templom romjai – Klarissza kolostor maradványai – Középkori piactér – Középkori lakóház a Lajos utcában – Református templom és parókia, az egykori királyi, királynéi vár várkápolnájának emlékei.

A séta az Óbudai Múzeum recepciójáról indul. Védettségi igazolványra nincsen szükség.

Létszám: max. 25 fő, regisztráció: programok@obudaimuzeum.hu

A Kulturális Örökség Napjai teljes kínálatát itt találja.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

Kulturális Örökség Napjai - Szeptember 19-20.

2020-09-19

A Kulturális Örökség Napjai az Európai Örökség Napok (European Heritage Days) magyarországi eseménysorozata, amelyet immár ötven országban rendeznek meg évről évre. Magyarországon is több száz érdekes műemléket tekinthetnek meg az érdeklődők, akik egy-egy izgalmas programon vagy tematikus sétán is részt vehetnek. A Kulturális Örökség Napjai több mint 30 éve mind a vendéglátók, mind pedig a látogatók számára az épített örökség, a régészeti és természeti kincsek ünnepe. Az Óbudai Múzeum az alábbi programmal várja látogatóit:

2020. szeptember 19., szombat 10.00-11.00 Templomok a talpunk alatt. Tárlatvezetés a föld alatt - BETELT!

Az Óbudai Múzeum pincéjében látható kiállítás a mai Fő téren állt két középkori templom történetét mutatja be. Kevesen tudják, hogy Óbuda a 11. századtól 1343-ig királyi, majd a török időkig királynéi központ volt. A város középkori épületei azonban áldozatul estek a tatárok és a törökök pusztításainak, majd a Zichyek és a lakosság építkezéseinek. Így ezen épületek romjai nagyrészt a „talpunk alatt” rejtőznek. Felszín alá vezető programunk során látogatóink nem csupán az egykori Szűz Mária és Szent Péter templom történetét ismerhetik meg, hanem a 11-14. században Óbudán működő királyi, királynéi központot és Piast (Lokietek) Erzsébet királyné mecénási tevékenységét is. A tárlatvezetés az Óbudai Múzeum recepciójáról indul.

Max. létszám: 20 fő. Regisztráció: programok@obudaimuzeum.hu

A Kulturális Örökség Napjai teljes kínálatát itt találja: www.oroksegnapok.gov.hu

A Kulturális Örökség Napjai alkalmából ezen a hétvégén az Óbudai Múzeum valamennyi kiállítása ingyenesen látogatható!

Ingyenes séták az Óbudai Múzeumban

2016-09-01

ARS SACRA fesztivál és Kulturális Örökség Napok az Óbudai Múzeummal

Kulturális Örökség Napjai 2015. szeptember 19-20.

2015-09-19

A Kulturális Örökség Napjai Európa legjelentősebb épületlátogató hétvégéje. A „nyitott kapuk” néven is ismert hétvége célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét épített örökségünk szépségeire, egyben sérülékeny mivoltára. 2015. szeptember 19-20-án ingyenes városfelfedező sétákkal várjuk az Óbuda épített öröksége iránt érdeklődőket.

Kulturális Örökség Napjai 2014

2014-09-20

A Kulturális Örökség Napjai Európa legjelentősebb épületlátogató hétvégéje. A „nyitott kapuk” néven is ismert hétvége célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét épített örökségünk szépségeire, egyben sérülékeny mivoltára. 2014. szeptember 20-21-én ingyenes városfelfedező sétákkal várjuk az Óbuda épített öröksége iránt érdeklődőket.