Macskaköves esték - Egy bezúzott élet út - Wrabel Sándor, festő

dr. Matits Ferenc előadása október 27. 18h

2016-10-21

dr. Matits Ferenc előadása október 27. 18:00

Az óbudai kötődésű, nemzetközi hírnévre szert tevő festőművész, Wrabel Sándor (1926-1992) Forradalmi jelenet (Akasztás) című megrázó festménye az 1956-os események hatására született. 1965-ben Artner Tivadar szerepeltette a képet az Évezredek művészete című könyvében, de a rendszer politikai irányítói megakadályozták, hogy a könyv megjelenhessen. Begyűjtötték az üzletekből a könyv összes példányát és az újabb kiadásban már nem kapott helyet a festmény reprodukciója.

A képpel kapcsolatos eljárás, a művész mellőzése döntő hatást gyakorolt Wrabel Sándor életére, pályafutására. A szimbolikus jelentőségű festményről, illetve a kevésbé ismert festőművész sorsáról, munkásságáról dr. Matits Ferenc művészettörténész tart vetített képes előadást.

Az Óbudai Múzeum kiállításán nem csupán a bezúzott Artner-könyv megmentett példányát tekinthetik meg a látogatók, hanem az eredeti, ma magángyűjteményben őrzött festményt is, amelyet tulajdonosa 2016. november 13-ig adott kölcsön az Óbudai Múzeumnak.