Történeti városnéző sétáink repertoárja

2016-01-04

„Isten veletek, ti boldog Vendelinek” – múltidéző séta Óbudán az eltűnt kiskocsmák nyomában

Városnéző séta és előadás Belső-Óbuda valamikori és még létező kiskocsmáinak és vendéglőinek rövid bemutatásával. Séta útvonala a Fő tér – Laktanya utca – Hídfő utca – Kórház utca – Polgár utca – (aluljáró) Hídfő utca – Flórián tér – Vörösvári út – Zápor utca – Föld utca – Bécsi út – Nagyszombat utca – Lajos utca – Fő tér útvonal bejárása. A séta során az érdeklődők színes képet kaphatnak az óbudai szőlőkultúráról, a kiskocsmák, vendéglők világáról. A séta alatt (a tervezett útvonal mentén) a híres óbudai kocsmák, vendéglők valamikori helyét mutatjuk meg. A még ma is működő vendéglők is sorra kerülnek.A séta önköltséges ebéddel zárul.

Krúdy-séta Óbudán

„Ott szállott partra, ahol, ahol lehetett, akár csak egy sekélyes, reménytelen parton is, ahol elhasznált pléh kályhacsövek, lyukas bádog gyermekfürösztő teknők, öregasszonyok megfoltozhatatlan edényei (ibrikei) között, ahol a hasznavehetetlen tárgyak között hasznavehetetlennek érezte már önmagát is.” Krúdy Gyula életének utolsó három évét töltötte Óbudán. A séta során felkeressük az itt töltött évek színhelyeit, felidézzük életének meghatározó állomásait. A látogatók részleteket hallhatnak az író óbudai helyszínekről szóló írásaiból. A séta állomásai: Fő tér - Flórián-szobor - Korona Kávéház (ma: Óbudai Társaskör) - Krúdy-ház (Korona tér 1.) - Kéhli vendéglő – Krúdy-szobor (Mókus u. 22.) - „Százesztendős emberek utcája” (Mókus utca, óbudai rakpart) - Árpád híd, budai hídfő

Rejtőzködő templomaink, kolostoraink - Régészeti séta Óbudán

A középkori Óbuda – a budai Várhegyen álló új királyi központ elkészültéig „Buda” – kiemelkedő szerepet töltött be az ország életében. A 11-13. század során a mai Árpád híd budai hídfőjének két oldalán helyezkedett el az egykori királyi székhely egyházi és világi központja. Bár a történelem viharai elsodorták a kor díszes templomait, lakóházait, és magát a királyi majd királynéi várat is, a séta során megpróbáljuk rekonstruálni a középkori várost. A séta állomásai: Ferences kolostor és templom romjai – Klarissza kolostor maradványai – Középkori piactér – Középkori lakóház a Lajos utcában – Óbudai Múzeum pincéjében látható 14. századi gótikus Szűz Mária templom alapfalainak részlete – Református templom és parókia pincéje, az egykori királyi, királynéi vár várkápolnájának emlékei.

A Zichy kastély titkai – Barokk uradalom Óbudán - séta

Az óbudai Zichy kastély nem csupán a Fő tér egyik legfőbb látványossága, de a otthont ad több múzeumnak és kulturális programnak is. Bár a környéken élők számára szinte mindennapi helyszínnek számít, története mégsem igazán ismert. Az épület a magyar történelem egy különleges időszakában született, amikor a főuraknak lakhelyük nem csak életteret adott, de reprezentálta is őket. Mikor és ki építette a kastélyt? Pontosan milyen funkciót láttak el a különböző épületszárnyak? Mi volt az épület sorsa és milyen átépítéseket láthatunk jelenleg? A séta során a barokk korszak Óbudát érintő fontos eseményeit is felelevenítjük.

Az emlékké nemesedett múlt...”- Zsidó emlékek Óbudán

Az óbudai zsidó közösség története a középkorban kezdődött, majd a törökök kiűzése után, a 17. században a Zichy uradalom területére visszatelepülő lakosok között nagyon hamar megjelentek az izraeliták is. A szabad királyi városokban nem telepedhettek le, Óbuda viszont befogadta őket. A 18. század utolsó harmadára Óbuda lett a korbeli Magyarország egyik legnépesebb zsidó közössége. Sétánk során felidézzük azokat az eseményeket, felkeressük azokat a helyszíneket, bemutatjuk azokat az egykori intézményeket, amelyek Óbuda zsidó közösségét alakították, meghatározták. Kiderül, ki volt Óbuda első zsidó lakosa, hogy hány zsinagógája volt az évszázadok alatt az óbudai zsidóságnak, és megtudhatjuk, mi is az a mikve.