Ofen Jásán - Óbuda zsidóságának története

2014-04-25

Az óbudai zsidóság története együtt született meg Óbuda török utáni történetével, hiszen a település első lakosai között hamar megjelentek az izraeliták is. Magyarországon az újkori gyülekezetek általában földesúri birtokon születtek. Óbuda esetében a Zichy család szívesen és oltalompénz ellenében befogadta őket, így az óbudai zsidóság földesúri védnökség alatt élhetett, cserébe bekapcsolta Óbudát a kereskedelmi hálózatba. A 18. század elejétől így újra kialakult a zsidó közösség Óbudán, amint héberül Ofen Jásán-nak hívtak.

Múzeumunk új időszaki kiállítása, az Ofen Jásán - Óbuda zsidóságának története 2014. április 24 - 2014. október 30. között tekinthető meg.

Április 24-én, csütörtökön 18 órától Macskaköves esték programsorozatunkban az óbudai zsidóság történetéről hallgathatnak meg előadást a kiállítás kurátora, történész-muzeológus kollégánk, Viszket Zoltán előadásában.

A program ingyenes.